PL EN IT FR
Można składać wnioski o dowód elektroniczny

Bez problemu przebiega w Urzędzie Miejskim w Libiążu rejestracja wniosków o wydanie e-dowodu. Nowe dokumenty tylko na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie do dotychczasowych. Podstawowa różnica to warstwa elektroniczna. 

Wnioski o elektroniczne dowody osobiste można składać w całej Polsce od poniedziałku. Da się to zrobić online, bez wychodzenia z domu albo odwiedzając urząd. Tu też wydawane będą nowe dokumenty. Ci, którzy po 4 marca będą chcieli wymienić dotychczasowy dokument tożsamości, otrzymają już e-dowód.

 

- Dokument na pierwszy rzut oka niewiele różni się od dotychczasowych dowodów. Nowością jest znajdujący się na pierwszej stronie numer CAN, który jest także zapisany w kodzie kreskowym na drugiej stronie. CAN będzie potrzebny osobom korzystającym z elektronicznych funkcji e-dowodu – wyjaśnia Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji.

 

Urzędnicy zapewniają, że nowy dowód jest bezpieczniejszy od dotychczasowych. Numer CAN zabezpiecza przed odczytaniem zapisanych na nim danych przez nieuprawnione osoby.

 

- Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej obywatel będzie mógł komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. E-dowód umożliwi zalogowanie się m.in. do ePUAP, elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach – tłumaczy minister.

 

Korzystanie z warstwy elektronicznej nie jest obowiązkowe. Nie ma też obowiązku wymiany starych dowodów na nowe. Jeżeli dotychczasowy dokument tożsamości nadal jest ważny, bez obaw można z niego korzystać. Osoby zainteresowane uzyskaniem e-dowodu mogą o niego wystąpić w każdej chwili. Wymiana jest bezpłatna.

.

Wzór e-dowodu (Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji)

   
© 2008-2021 Urząd Miejski w Libiążu.
Aplikacje internetowe ESC S.A.