PL EN IT FR
Z myślą o niewidomych i słabowidzących

Kto powiedział, że osoby mające kłopot ze wzrokiem nie mogą czytać książek? Miejska Biblioteka Publiczna w Libiążu dostała w użyczenie dwa specjalistyczne urządzenia przystosowane do obsługi osób niewidomych i słabowidzących w ramach projektu dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

- Czytaki, bo tak nazywają się urządzenia, które otrzymaliśmy, można wypożyczyć na cztery tygodnie, a w razie potrzeby, jeżeli nie będzie innych chętnych, na dłużej. Na kartę pamięci możemy wgrać maksymalnie pięć książek – mówi Barbara Kajfasz z Czytelni Internetowej MBP w Libiążu.

Urządzenia są intuicyjne i bardzo łatwe w obsłudze. Mają tylko kilka klawiszy. Szybko można się nauczyć, gdzie przycisnąć, żeby odtworzyć nagranie, a gdzie, by je np. przewinąć.  Biorąc pod uwagę, jak wiele osób wypożycza książki z dużą czcionką i ile korzysta z audiobooków, nowa oferta także powinna cieszyć się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców.

  W ramach projektu "Wypożyczalnia odtwarzaczy cyfrowej książki mówionej dla osób niewidomych i słabowidzących - Edycja 2018" realizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym "Larix" im. Henryka Ruszczyca libiąska biblioteka otrzymała czytak Plus - odpowiedni dla wymagających czytelników, którzy mogą dzięki niemu słuchać książek w różnych formatach, a także korzystać z dyktafonu i radia oraz czytak NPN - bardzo proste urządzenie, przyjazne osobom starszym, które w nieskomplikowany sposób pozwala skorzystać z dobrodziejstw książki mówionej.

Wraz z urządzeniami udostępniony został także duży katalog książek. Składa się z około dwóch tysięcy tytułów, różnych gatunków, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Wybrane pozycje są zgrywane do pamięci czytaka.  Na urządzenia można zgrać też audiobooki. Szczegółowych informacji udziela Czytelnia Internetowa w godzinach pracy Biblioteki lub pod numerem telefonu 32 627 75 77 (wew.25).

 

 

   
© 2008-2021 Urząd Miejski w Libiążu.
Aplikacje internetowe ESC S.A.